Kategorie:

Przepuklina i rozejście kresy jak potrafimy ją zdiagnozować i czy niezbędna jest operacja?

Avatar
Opublikowane przez kasia

Na początku postaramy się objaśnić czym jest przepuklina i rozejście kresy. Kresa biała to forma, która buduje ze sobą prawy i lewy mięsień brzucha. Przepuklina i rozejście kresy jest wtedy, gdy dochodzi do zmian patologicznych w jego zakresie. Na samym początku przepuklina i rozejście kresy nie daje ona żadnych objawów, natomiast w późniejszym okresie zwykle symptomy są tak duże, że konieczny jest chirurgiczny. Przepuklina i rozejście kresy to dokładnie w obrębie jamy brzusznej umiemy ją dostrzec. Aby wykluczyć przepuklina i rozejście kresy należy wykonać tomografie komputerową, więc będziemy pewni. Może pojawiać się jako przepuklina dziedziczna i nabyta, która pojawia się w późniejszym okresie – w ciągu naszego życia. Jest całkiem powszechnym schorzeniem także u pełnoletnich jak i u dzieci. Pierwsze symptomy toż pojawienie się guza w strefie brzucha. Guz nie jest bolesny, jest to masa tłuszczowa, która będzie z czasem powiększać swoje rozmiary. Operacja przepuklina i rozejście kresy nie jest bardzo inwazyjna. jednak jak większość chorych boi się jej i czeka z udaniem się do specjalisty. Przeprowadza się ją zwykle laparoskopowo jest trochę inwazyjna, a naprawdę może zmienić nasz komfort.


Przepuklina i rozejście kresy a kobiety w ciąży?
Są one narażone bardziej, gdyż powłoki brzuszne w trakcie ciąży zostają naciągnięte, a włoka kolagenowe osłabione. Przepuklina i rozejście kresy jej operacja jest zalecana, właśnie wtedy, jeśli już nie chcemy posiadać więcej dzieci. W momencie kolejnych ciąż może dość do osłabienia powłoki brzusznej więc jeżeli już nie chcemy posiadać dzieci wtedy doskonale jest zapisać się na zabieg.
Przepuklina i rozejście kresy, a plastyka. Charakteryzuje się wielkim odsetkiem nawrotów, nawet połowa osób poddana rekonstrukcji może zobaczyć nawrót przepukliny. Polega na zszyciu powięzi po obu stronach wrót przepukliny. Przepuklina i rozejście kresy rekonwalescencja po operacji? Po operacji chory trafia do sali pooperacyjnej, gdzie dochodzi do siebie. Stosowana jest antybiotykoterapia. W pierwszych dniach ważne jest dbanie o ranę czyli stosowanie dezynfekcji i opatrunków. Chirurg po operacji ocenia wygląd rany i przekazuje kiedy chory może powrócić do domu. Zwykle jest to około 2-3 dni po operacji. Po jakimś tygodniu od operacji chory udaje się na konsultację kontrolną Przepuklina i rozejście kresy – kluczowe jest, żeby po operacji nie nosić ciężarów i poprzez kilka pierwszych tygodniu uważać na siebie. Dyskomfort po zabiegu może być skutecznie niwelowany środkami przeciwbólowymi. Przepuklina i rozejście kresy wielu doktorów jeżeli choroba nie daje dyskomfortu mówi, że da się z nią żyć. Jeśli jednak zaczniemy czuć ból jak ucisk w nadbrzuszu, kłopoty jelitowe warto udać się do specjalisty, który podpowie nam idealne metody leczenia. Większość dużych przepuklin warto dla własnego bezpieczeństwa zoperować, a następnie poddać się rehabilitacji, która zmniejszy ryzyko choroby.