Kategorie:

Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile trwa oraz po jakim czasie pacjent dochodzi do siebie?

Avatar
Opublikowane przez kasia

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest szczególnie istotna i konieczna, bez niej chory nie wróci do zdrowia szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra musimy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Zalicza się on do zabiegów chirurgicznych, w jakim dochodzi do zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na myśli korzystania zasadniczo z fizykoterapii, do jakiej możemy zaliczyć:

  • zwiększenie siły mięśniowej
  • polepszenie ruchomości ścięgien
  • rozciągnięcie przykurczy
  • polepszenie formy oraz ogólnej sprawności pacjenta

Na samym początku już kolejnego dnia po operacji zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Kolnym istotnym krokiem jest nauka chodzenia o kulach. Po operacji pacjent porusza się o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po operacji kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić o własnych siłach .Wbrew pozorom nie jest to oczywista sprawa. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie rekomendowane jest wykonywanie łatwych ruchów wahadłowych. Ćwiczenia robi się 3-4 razy na dobę w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na pionizacji pacjenta oraz rozpoczęciu zadań jak unoszenie kolana itp. Kiedy już opuśćmy szpital następuje dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra powinna odbywać się pod okiem rehabilitanta, który zadba o odpowiednia postawę. Istotne jest też wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być robione codziennie i w prawidłowy sposób. Kluczowy jest tu czas w którym zaczniemy robić ćwiczenia. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie szybsza jak ćwiczenia rozpoczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich wykonywania ze względu na odczuwania dyskomfortu, jednak fizjoterapeuta ułatwi nam dostosować zakres zadań do własnych granic. Powinno się mieć na uwadze, aby parę dni po operacji zachować zdrowy rozsądek i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze parę tygodni po operacji niestety jesteśmy zmuszeni wspierać swój ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam poruszanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku winna być dopóki zanim nie wrócą nam energia oraz stabilność. Następnie lekarz zaleci nam przejście na 2 kule i podjęcie nauki schodzenia po schodach. Dla dziewczyn zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u pań po takich zabiegach przeważnie jest to niezwykle ogromny kłopot, nie tylko fizyczny, lecz przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych słabości może niestety chwilę trwać.

Fizjoterapia po endoprotezie biodra i nauka chodzenia nie należy do lekkich. Na początku musisz podpierać się poręczy i stawiać stopę tylko na jeden stopień , a następny dokładać drugą. Nigdy nie próbuj tego na przemian Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to około 4 miesiące. Jednak u niektórych może trwać krócej. Istotne jest byśmy się do wymagań eksperty oraz ćwiczyli systematycznie.