Kategorie:

Fizjoterapia po COVID najlepsze ćwiczenia na szybki powrót do zdrowia?

Avatar
Opublikowane przez kasia

Fizjoterapia po COVID po przebyciu choroby, staje się ona potrzebna wśród osób, jakie miały styczność z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie przewlekłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od infekcji. Rehabilitacja po COVID jest ważna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, więc im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 tym właściwiej dopasowane formy leczenia. Szczególnie ważne jest także niebagatelizowanie objawów, skoro w wielu wypadkach mogą się one zwiększać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a dalej borykają się z dokuczliwymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego klienta, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Więc też|też wcześniejsza konsultacja z rehabilitantem jest ważna, aby opracować spersonalizowany cel leczenia oraz fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID zawiera szereg nowych zabiegów, z jakich niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność a korzyści dla pacjentów. Oto kilka znanych sposobów wykorzystywanych w momencie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w ograniczeniu dyskomfortu oraz poprawie krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces leczenia oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być skuteczną technologią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu gojenia tkanek.


2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID charakterystyczne są też treningi relaksacyjne, jakie mają na celu zniwelowanie stresu, poprawę samopoczucia oraz regulację pracy organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub metoda głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach połączonych z długotrwałym stresem oraz poprawiać ogólną kondycję psychiczną oraz fizyczną pacjenta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest nową prostą technologią używaną w terapii po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu różnych technik manualnych przez fizjoterapeutę w celu polepszenia kierunku ruchu, zminimalizowania napięcia mięśniowego oraz złagodzenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz napinanie mięśni, i wszystko to przeprowadzane jest zgodnie z osobistymi potrzebami pacjenta.
Wszystkie te metody mogą być pomocne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór zabiegów winien być ustalony z rehabilitantem, który dopasuje terapię do własnych potrzeb także stanu zdrowia pacjenta. Istotne jest także regularne monitorowanie postępów i dostosowywanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.