Kategorie:

Fizjoterapia po COVID jak dobrać ćwiczenia?

Avatar
Opublikowane przez kasia

Fizjoterapia po COVID po przebyciu dolegliwości, robi się ona niezbędna pośród osób, jakie miały styczność z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie stałego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest istotna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, zatem im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże lepiej dobrane metody leczenia. Niezwykle kluczowe jest także niebagatelizowanie objawów, bowiem w wielu przypadkach mogą się one zwiększać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a dalej borykają się z mocnymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być przystosowana do własnych potrzeb każdego pacjenta, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Więc też|też wcześniejsza konsultacja z rehabilitantem jest kluczowa, aby przygotować spersonalizowany plan leczenia i fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg innych zabiegów, spośród których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność a korzyści dla chorych. Oto kilka popularnych zabiegów stosowanych w okresie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w zmniejszeniu dyskomfortu oraz polepszeniu krążenia krwi i limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową może być dobrą strategią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu gojenia tkanek.


2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID istotne są również treningi relaksacyjne, jakie mają na celu zniwelowanie stresu, polepszenie samopoczucia oraz regulację funkcji układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach powiązanych z długotrwałym stresem oraz zwiększać ogólną kondycję psychiczną i fizyczną klienta.
3. Fizjoterapii po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 – terapia manualna: jest następną prostą formą stosowaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu nowych metod manualnych przez rehabilitanta w celu poprawy zakresu ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz napinanie mięśni, i wszystko to przeprowadzane jest zgodnie z własnymi potrzebami chorego.
Wszelkie te formy mogą być pomocne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór pakietów zabiegów powinien być uzgodniony z lekarzem, który dopasuje terapię do indywidualnych spraw również stanu zdrowia pacjenta. Istotne jest także systematyczne monitorowanie postępów i dopasowanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.