Kategorie:

Microdiscektomia zabieg czy jest popularny

Avatar
Opublikowane przez kasia

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym zabiegu kręgosłupa, jaki posiada zniwelować dyskomfort w jego zakresie. Jest jedną z najczęściej przeprowadzanych operacji. Stosuje się do niej mikroskop operacyjny, aby osiągnąć jak największe powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu nacisku na korzeń nerwowy. To właśnie w główniej liczbie on przyczynia się za odczuwanie dyskomfortu pleców przez chorego. Stosuje się ją, gdy wystąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego również nie ma okazji jego zlikwidowania innymi technikami. Microdiscektomia może być wykonywana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za zabieg. Na NFZ jest też robiona jednak okres czekania może okazać się bardzo długi. Microdiscektomia to zasadniczo dolegliwości powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego wywołane są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na typy przepukliny możemy poznać 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który odczuwają chorzy może przynosić duży dyskomfort. Nasila się on podczas wysiłku czy kichania. Pojawiający się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może prowadzić ucisk na nerw oraz ból. Microdiscektomia na czym polega operacja.? Robiona jest ona w znieczuleniu ogólnym. Chory nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Lekarz wykonuje małe nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zwykle zabieg trwa około 2 h. W pierwszej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie lekami? Wszelkie leki winnym być zapisywane pod opieką specjalisty. Kluczowe jest aby, korzystać też a tabletek rozkurczowych. Ale pamiętajmy jeśli dyskomfort staje się szczególnie duży to powinniśmy pomyśleć o zabiegu. Nauka odpowiedniego unoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym przypadku konieczna. Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to ciągłe rozproszenie sił wpływających na kręgosłup oraz łagodzi nierównomiernemu naciskowi.

Microdiscektomia kiedy powinno się przeprowadzić operacje:

 • lokalizacji przepukliny w zasięgu kręgosłupa lędźwiowego i nacisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia czucia w kończynach dolnych, które są wywołane zespołem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stopy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć trochę inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najczęstszych należą:

 • infekcja,
 • zniszczenie korzenia nerwowego,
 • zniszczenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 czy warto udać się na zabieg. Na 100% tak, bo często ból może powodować na zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu.