Kategorie:

Microdiscektomia czym jest warto się na nią decydować jak prezentuje się operacja?

Avatar
Opublikowane przez kasia

Microdiscektomia jest więc troszkę inwazyjny zabieg operacyjny, który ma za zadanie zmniejszyć objawy dyskomfortu pleców. Jego celem jest obniżenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest systematycznie wykonywanym według statystyk zabiegiem chirurgicznym. Stosuje się do jej wykonania mikroskopu, dzięki któremu potrafimy precyzyjnie usunąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zlikwidowaniu dyskomfortu pomiędzy dyskami, jednak też zlikwidowaniunapięcia w obszarze kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem szybkim oraz niekiedy niesie ze sobą powikłania, gdyż chirurg nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi odmianę używanych powszechnie metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest prowadzona w znieczuleniu ogólnym pod całkowitą narkozą. Chory kładzie się komfortowo na boku, gdzie robione są badania z daniem kontrastu, które dobrze określają miejsce zabiegu. Powszechnie wykorzystuje się tutaj rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na zrobieniu nacięcia skóry wokół 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od kręgosłupa są odciągane, aby chirurg posiadał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego specjalista wycina wadliwy dysk czy przepuklinę. Operacja nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w kluczowej dobie chory zostaje postawiony do pozycji| siedzącej. Następnej doby zazwyczaj wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest właściwie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to jedynie kilka procent. Chory może odczuwać ból i mieć kłopoty z chodzeniem. Może także pojawić się ból w czasie siedzenia.
Microdiscektomia przeprowadzana jest głównie:

  • lędźwiowego zespołu korzeniowego
  • zmniejszenia napięcia mięśniowego w nogach lub podudziach
  • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych

Microdiscektomia jak wygląda terapia?
W momencie pierwszych 3 tygodni powinno się pójść do rehabilitanta. Te pierwsze tygodnie są najważniejsze. Najciekawszym lekarstwem jest tu seria krioterapii, która minimalizuje opuchliznę i zminimalizuje ból. Podczas rehabilitacji po microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 polecane są także elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy różnego rodzaju treningi połączone z utrzymaniem dobrej postawy lub chodzenia. Zalecane są również mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, treningi bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego


Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak wszelki zabieg ponosi ze sobą ryzyko, ze po pewnym okresie dyskomfort może powrócić. Jednak według wyliczeń tyczy toż jakieś 10% wszystkich chorych. Dzieje się toż kiedy twój dysk może ponownie wypaść do kanału kręgowego. Podczas zabiegu nie każde części dysku mogły pozostać wyczyszczone.
Microdiscektomia a powikłania.
Jak każdy zabieg ponosi ze sobą powikłania, które potrafią wystąpić w momencie zabiegu. Utrata krwi, reakcja alergiczna na znieczulenie lub takie, które są bezpośrednio połączone z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne w czasie zabiegu bądź po nim.