Kategorie:

Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją prawidłowo zacząć?

Avatar
Opublikowane przez kasia

Rehabilitacja po udarze jest niesłychanie poważną rzeczą, żeby jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stanie pacjent powróci do dawnej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po nowotworach i dolegliwościach układu krążenia. Widzimy jak sporo osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze powinna być rozpoczęta możliwe jak najszybciej pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Za udar w większości przypadków odpowiada zwężenie tętnic w mózgu, które odcinają dopływ krwi i utrudniają podstawowe role życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do czynności przed chorobą. W zależności co stało zniszczone, doktor zaleca serie ćwiczeń. Mogą one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Chory zwyczajnie przestaje być osobą samodzielną i jest skazany na współpracę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze powinna być wdrożona jak najszybciej, kiedy stan pacjenta na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy poznać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – krok pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym okresie pacjent przebywa w szpitalu. Pora jej trwania bywa różny, zwykle jest to z 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – krok drugi to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak najszybciej powrócić do sprawności przed chorobą. Trwa on niezwykle różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on bardzo długo ponieważ choćby do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach wykonywanych przed chorobą

Wczesna rehabilitacja po udarze rezultaty:

  • wielkości oraz lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i fizjoterapia,
  • współpraca ze strony rodziny.

Doskonałą procedurą jest rehabilitacja po udarze w domu.

Wiadomo, że najdoskonalszą pomoc osiągnie on w profesjonalnych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w domu winniśmy przygotować otoczenie oraz niezbędny sprzęt, tak żeby chory, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Szczególnie istotne jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności robienia podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Istotnym czynnikiem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia wolności. Jeśli chory wymaga koniecznej pomocy możemy również zatrudnić rehabilitanta który co parę dni będzie robił ćwiczenia. Ważne jest, aby rutyna była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w okresie wykonywać przed udarem. Szacuje się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną energię, jednak jeśli terapia u nas była nadzwyczaj dostępna ten procent na 100% byłby ogromniejszy. Dlatego tak istotne jest żeby rehabilitacja po udarze była dostępna dla wszystkich na znacznym poziomie.